Geri Ödeme ve İade Koşulları

GERİ ÖDEME VE İADE KOŞULLARI
Alıcı ve satıcıyı buluşturan zirai bir platform olan TarimsalPazarYeri.com,  herhangi bir ürün satışı yapmamaktadır. Alıcının satın aldığı ürünler, alıcıya sitede alışveriş yaptığınız alıcı tarafından gönderilir.
Kargoyu, kargo şirketinde ya da kargo şirketi görevlilerinin huzurunda kargoyu teslim alırken almış olduğunuz ürününüzün paketinin, kutusunun ve ambalajının taşımadan dolayı hasara uğrayıp uğramadığını lütfen kontrol ediniz. Taşıma esnasında oluşan hasarlar için kargo görevlisi, isteğiniz üzerine zabıt tutmakla yükümlüdür.

Alıcı satın almış olduğu üründe sorun yaşıdığı durumunlarda, ürünü iade etmeden önce mutlaka satıcıyla irtibata geçmesi gerekir. Alıcı ve Satıcı arasındaki görüşmeler sonucunda, ürünü iade etmeye karar verdiyseniz süreci başlatıp ürünü geri gönderebilirsiniz.
Mevzuat gereğince, cayma hakkına ilişkin ürün iadelerinde, iade kargo ücreti satıcıya aittir. Satıcı kargo ücretini siz ödeyin demesi durumunda dahi kargo ücretini satıcı ödemeli olarak gönderebilirsiniz
Alıcının teslim almış olduğu ürün, arızalı/kusurlu/eksik ya da belirtilenden farklıysa ürünü iade etmek için, Hesabım sayfanızdan onay sürecini durdurup iade sürecini başlatabilirsiniz. İade sürecini başlatmak için lütfen Hesabım sayfanızdaki Ürün İade butonuna tıklayın.
Açılan ekrada yer alan iade nedenini seçerek açıklama girin.
İade gönderdiğiniz ürüne ait kargo bilgilerini (kargo takip no, kargo gönderim no, kargo şirketi vs.) girin ve ürün iade butonuna tıklayın.
Alıcı, iade talebini ilettikten sonraki 3 takvim günü içerisinde, Hesabım sayfasından iade kargo bilgilerini girmelidir. İade kargo bilgilerinin, bu süre içerisinde girilmemesi durumunda, 2'inci takvim gününde müşteriye bir hatırlatma e-postası gönderilir. Hatırlatma e-postasının ardından 24 saat içerisinde müşteri, ürünü iade etmezse iade talebi otomatik olarak iptal olur.
Alıcı, taşıma esnasında oluşan hasarlar için kargo görevlisine zabıt tutturulduktan sonra ürünü aynı kargo ile satıcıya göndermeniz gerekmektedir. Bu durumlarda "Kapıdan iade alanını" tıklayarak işlem yapmanız gerekmektedir.
Alıcı, ürün iade kargo bilgilerini ilettikten sonra, satıcının ürünü teslim alıp işlemi sonuçlandırması için 3 iş günü süresi bulunmaktadır. İşlemin bu süre içerisinde sonuçlandırılmaması durumunda, satıcıya bir hatırlatma e-postası gönderilir. Hatırlatma e-postasının ardından 24 saat içerisinde satıcı işlemi sonuçlandırmaz ise iade talebi sistem tarafından otomatik olarak onaylanır. Ürün bedeli, kredi kartı veya banka kartı üzerinden kesintisiz olarak müşteriye iade edilecektir.
Bankaların süreç ve uygulamalarına göre iadelerin, kredi kartlarına ve banka kartlarına yansıması, 2 ile 4 günlük bir süreyi bulabilmektedir. İade edilen ürün bedeli, kredi kartı limitinize artı bakiye veya vadesiz hesabınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır. Ayrıca gelecek olan ekstrenizde (hesap özeti) iade işlemini görebileceksiniz.
Ürünün incelenmesi için zamana ihtiyaç duyulması durumunda, satıcı müşteriden ek süre talep edebilir. Müşterinin onay vermesi durumunda, ek süre sonunda talebin sonuçlandırılması gerekmektedir. Cayma Hakkı ve İade Süreç Bilgileri (bkz. http://www.TarimsalPazarYeri.com/Sayfa/25/Cayma-Hakki-ve-Iade-Surec-Bilgileri.aspx)
Teslim aldığınız ürün, kusurlu/arızalı ya da belirtilenden farklıysa ürünü iade etmek için, Hesabım sayfanızdan onay sürecini durdurup iade sürecini başlatabilirsiniz. İade sürecini başlatmak için lütfen Hesabım sayfanızdaki Ürün İade butonuna tıklayın.
Açılan ekranın sol bölümünde yer alan iade nedenini seçerek açıklama girin.
İade gönderdiğiniz ürüne ait kargo bilgilerini girin ve ürün iade butonuna tıklayın.
Alıcı, iade talebini ilettikten sonraki 3 takvim günü içerisinde, Hesabım sayfasından iade kargo bilgilerini girmelidir. İade kargo bilgilerinin, bu süre içerisinde girilmemesi durumunda, 2'inci takvim gününde müşteriye bir hatırlatma e-postası gönderilir. Hatırlatma e-postasının ardından 24 saat içerisinde müşteri, ürünü iade etmez ise iade talebi otomatik olarak iptal olur.
Taşıma esnasında oluşan hasarlar için kargo görevlisine zabıt tutturduktan sonra ürünü aynı kargo ile mağazaya göndermeniz gerekmektedir. Bu durumlarda "Kapıdan iade alanını" tıklayarak işlem yapmanız gerekmektedir.
Müşteri, ürün iade kargo bilgilerini ilettikten sonra, satıcı ürünü teslim alıp işlemi sonuçlandırması için 3 iş günü süresi bulunmaktadır. İşlemin bu süre içerisinde sonuçlandırılmaması durumunda, mağazaya bir hatırlatma e-postası gönderilir. Hatırlatma e-postasının ardından 24 saat içerisinde satıcı işlemi sonuçlandırmaz ise iade talebi sistem tarafından otomatik olarak onaylanır. Ürün bedeli, kredi kartı ya da banka kartı üzerinden kesintisiz olarak müşteriye iade edilecektir.
Bankaların süreç ve uygulamalarına göre iadelerin, kredi kartlarına ve banka kartlarına yansıması, 2 - 4 günlük bir süreyi bulabilmektedir. İade edilen ürün bedeli, kredi kartı limitinize artı bakiye ya da vadesiz hesabınıza artı bakiye olarak yansıyacaktır. Ayrıca gelecek olan ekstrenizde (hesap özeti) iade işlemini görebileceksiniz.
Ürünün incelenmesi için zamana ihtiyaç duyulması durumunda, satıcı müşteriden ek süre talep edebilir. Müşterinin onay vermesi durumunda, ek süre sonunda talebin sonuçlandırılması gerekmektedir.